Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 26-01-2017 r. – WPI/200000/43/42/2017

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA Nr 42/2017

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 ze zm.) w związku żart. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 963 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 12 stycznia 2017 r. przez przedsiębiorcę (…) sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, w sytuacji wstąpienia jako wspólnik do spółki cywilnej.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2017 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 stycznia 2017r. doręczonym w dniu 25 stycznia 2017r.

Wnioskodawca poinformował, że od dnia (…).07.2014r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony u pracodawcy będącego spółką cywilną.

Wnioskodawca wskazał, że nigdy dotąd nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej. Z dniem (…) stycznia 2017r. rozpoczął pozarolniczą działalność gospodarczą i wstąpił do spółki cywilnej będącej dotychczas jego pracodawcą, stając się tym samym współwłaścicielem firmy.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy będzie mógł korzystać przez 24 miesiące z preferencyjnej składki na ubezpieczenia społeczne przysługującej prowadzącym pozarolnicza działalność gospodarczą rozpoczęta nie wcześniej niż 25 sietpnia 2005r.?

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem Wnioskodawcy spełnia on wszystkie kryteria wymagane do skorzystania z preferencyjnej składki mimo, że pozostanie w związku formalnym z byłym pracodawcą – działa w imieniu spółki cywilnej, jednak będzie wykonywał działalność na swoją rzecz. Swoje usługi będzie świadczył nie dla byłego pracodawcy, ale dla siebie jako podmiotu gospodarczego.

W dniu 18 stycznia 2017r. Oddział wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji oraz doprecyzowanie opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku złożonym w dniu 12 stycznia 2017r. poprzez wskazanie:

  • czy Wnioskodawca nie prowadzi i w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził innej niż, opisana we wniosku działalności pozarolniczej w rozumieniu art.8 ust.6 pkt 1) -5) ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016r. poz. 963 ze zm.), oraz

Jednocześnie, Zakład Ubezpieczeń wyjaśnił, ż.e zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.) pod pojęciem działalności pozarolniczej rozumie się działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, a także działalność twórczą lub artystyczną, działalność gospodarcza w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostawanie wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, a także prowadzenie publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

W odpowiedzi na wezwanie pismem z dnia 23 stycznia 2017r. (doręczonym 25 stycznia 2017r.), Wnioskodawca wskazał, iż nie prowadzi i w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził innej niż opisana we wniosku działalności pozarolniczej.

Mając na uwadze treść wniosku ora/, obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl natomiast art. 18a. ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, tj. osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Z dyspozycji treści ust. 2 art. 18a powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

  1. prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolnicza działalność;
  2. wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe znajduje zastosowanie w myśl art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie wypadkowe.

Z powyższego wynika, iż prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia ma osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, która nie prowadzi i nie prowadziła pozarolniczej działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych oraz nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Należy podnieść, iż poprzez zawarcie umowy spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przy czym osiągnięcie tego celu możliwe będzie głównie poprzez podjęcie się prowadzenia działalności gospodarczej. Strony umowy spółki cywilnej stają się z mocy prawa wspólnikami tej spółki uzyskującymi w momencie dokonania rejestracji w organie ewidencyjnym status przedsiębiorców.

Statusu przedsiębiorcy nie uzyskuje więc w tym stanie rzeczy sama spółka, co prowadzi w konsekwencji do tego, iż podmiotowi temu (w sytuacji gdy nie zatrudnia pracowników) nie sposób przyznać przymiotu pracodawcy. Wspólnik spółki cywilnej (nawet w; przypadku świadczenia uprzednio na jej rzecz pracy) podejmujący się prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tej spółki działa w rzeczywistości wprawdzie w imieniu spółki ale na swoją rzecz. Okoliczność ta przesądza o tym, iż w kontekście art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Wnioskodawca stając się wspólnikiem spółki cywdlnej, nie świadczy pracy na rzecz byłego pracodawcy, lecz na sw-oją rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego swoją działalność gospodarczą, a tym samym możliwe będzie skorzystanie przez tę osobę z regulacji przewidzianej przepisem art. 18a ust. 1 tej ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w sprawie prawa przedsiębiorcy do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w sytuacji wstąpienia jako wspólnik do spółki cywilnej.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz